Jak przechowywać miód?

Jak przechowywać miód?

Jak przechowywać miód? Na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów miodu, który chętnie spożywamy zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Posiada on liczne właściwości prozdrowotne, dzięki czemu pomaga poradzić sobie na przykład z pierwszymi objawami przeziębienia czy grypy. Jednocześnie powinniśmy pamiętać, na miód wymaga odpowiedniego przechowywania, tak aby zachował on wszystkie swoje cechy. Jak w bezpieczny sposób przechowywać miód, aby nie stracił on cennych właściwości?

Jak przechowywać miód?

Zdecydowana większość z nas przechowuje miód na blacie kuchennym, tak aby zawsze był on w zasięgu naszej ręki. Niemniej jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Miód, aby zachował swoje właściwości, nie powinien być narażony na działanie promieni słonecznych. Nie ustawiamy go w miejscu, na który przez choćby część dnia będą one padać. Chwilowa ekspozycja na promienie słoneczne nie sprawi, że miód przestanie być wartościowy, jednak w dłuższej perspektywie czasowej okazuje się ona bardzo szkodliwa. Najlepsze warunki miód będzie miał w kuchennej szafce. Jest tam stosunkowo ciemno, a pamiętajmy, że nie lubi on słońca, zwłaszcza w nadmiarze. Dobrze, aby temperatura w pomieszczeniu, w którym przechowujemy miód, nie przekraczała 10 stopni. Z tego też powodu niektórzy decydują się przechowywać go w specjalnych komórkach, które nie są ogrzewane. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to zadbajmy o to, aby temperatura w kuchni nie była wyższa, niż 20 stopni. Pilnujmy, aby w pomieszczeniu nie panowała wilgoć, która nie jest korzystna dla produktów spożywczych, w tym również dla miodu.

Czy miód można przechowywać w lodówce?

Wiemy już, że miód najlepiej czuje się w miejscach, w których temperatura nie przekracza 10 stopni. Z tego też powodu wiele osób decyduje się włożyć go do lodówki, zamiast umieszczać w kuchennej szafce. Rzeczywiście, jest to bardzo dobre rozwiązanie, lecz jednocześnie musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim nie możemy przechowywać miodu w otwartym bądź nieszczelnym pojemniku. Silnie chłonie on zapachy z otoczenia, a tych w lodówkach nie brakuje. Co gorsza, owego zapachu trudno będzie nam się pozbyć. Miodów nie przechowujemy też w metalowych opakowaniach, gdyż mogą one nabrać silnie metalicznego posmaku. Najlepiej umieścić go w szklanym słoiku, który zostanie szczelnie zamknięty. Miód możemy przechowywać w lodówce nawet przez kilka miesięcy.

Mrożenie miodu - kontrowersyjne, lecz dozwolone

Wiele kontrowersji wśród wielbicieli miodu budzi jego mrożenie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że produkt ten ma bardzo długą datę ważności, jednak nie każdy wie, że z czasem jego właściwości zaczynają nieco zanikać. Mówi się, że miód możemy spożywać bezterminowo. Rzeczywiście, w odpowiednich warunkach nie powinien on się zepsuć, lecz może stracić część swoich cennych właściwości. Dlatego też niektórzy decydują się zamrozić miód, zwłaszcza jeśli planują przechowywać go aż do następnego sezonu. Mrożenie miodu ogranicza krystalizację, przez co można go przechowywać w ten sposób nawet kilka lat. Niemniej jednak i w tym przypadku musimy przestrzegać pewnych istotnych zasad. Przede wszystkim nie mrozimy miodu w woreczkach czy metalowych pojemnikach. Zadbajmy o to, aby był on szczelnie zamknięty - wbrew pozorom w naszych zamrażalnikach także unosi się woń, którą miód może pochłonąć. Podobnie jak w przypadku lodówki, miód lepiej zamrozić w szklanym słoiku. 

Jak zatrzymać proces krystalizacji i upłynnienia?

Naturalny miód z czasem zaczyna się krystalizować, może również dojść do jego upłynnienia. Drugiego z procesów nie powinniśmy mylić z rozdzielaniem się poszczególnych warstw, co jest zupełnie normalne w przypadku niektórych rodzajów miodu. Musimy też mieć świadomość, że krystalizacja w przypadku miodu jest nieunikniona. Niektóre rodzaje krystalizują się szybciej, inne nieco wolniej, jednak tak czy inaczej na miodzie z pewnością zauważymy cukrowe grudki. Proces ten można spowolnić, mrożąc miód, lecz musimy mieć świadomość, że i tak ostatecznie zacznie się on krystalizować. Nieco inaczej jest natomiast w przypadku upłynnienia. Jeśli miód pozostawimy w temperaturze 25-30 stopni, to zacznie on zmieniać się w płyn. Pamiętajmy, że taka temperatura zdecydowanie nie służy słodkiemu przysmakowi. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że jeśli miód będzie przechowywany w miejscu, w którym temperatura sięga 40 stopni, zacznie tracić swoje cenne właściwości. Wbrew pozorom nietrudno o to zwłaszcza latem, gdy postawimy miód w nasłonecznionym miejscu. Po pewnym czasie osiągnie on wysoką temperaturę, a zatem przestanie być tak cenny, jak dotychczas. Zwróćmy więc uwagę na to, w jaki sposób przechowujemy miód, tak aby przede wszystkim mu nie zaszkodzić. Zastanówmy się, jakie dokładnie warunki panują w naszej kuchni i jak długo będzie użytkować konkretny słoik. Starajmy się nie przekładać miodu to plastikowych czy metalowych pojemników - najlepiej czuje się on w szklanym słoju. Odpowiednie przechowywanie miodu to gwarancja smaku i zdrowia dla wszystkich członków rodziny.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl