Jak pszczoły produkują miód?

Jak pszczoły produkują miód?

Jak pszczoły produkują miód? Miód to lepki produkt o różnej konsystencji, zawierający związki takie jak: witaminy, kwas foliowy, węglowodany. To sfermentowany nektar kwiatów i roślin zbierany przez pszczoły. Jest skutecznym lekarstwem na wiele chorób, pomaga uporać się z bólem gardła, przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli, kaszlem, bólami reumatycznymi. Pasieka Strzeczona posiada w ofercie duży wybór naturalnych miodów które zachwycają swoim smakiem, kolorem i właściwościami prozdrowotnymi.

Jak pszczoły robią miód?

Miód z wędrownej pasieki Strzeczona dostępny jest w wielu wariantach: akacjowy, malinowy, gryczany, spadziowy, wrzosowy, faceliowy, nawłociowy, lipowy, rzepakowy, wielokwiatowy. Można nabyć również inne produkty pochodzące od pszczół a mianowicie: ekstrakt propolisy, maść propolisowa, pierzga pszczela, kit pszczeli, pyłek kwiatowy.   

Warto dowiedzieć się jak pszczoły robią miód i poznać kolejne etapy ich pracy?

  • Pszczoły robotnice zbierają nektar kwiatowy (sok wydzielany przez rośliny, zawierający dużą ilość cukrów i substancji pomocniczych). Do zbierania mają długą trąbkę, za pomocą której wysysają nektar z nektarników roślinnych.
  • Po ssaniu nektar przez gardło pszczoły dostaje się do wola miodowego. Jest to specjalny odcinek przewodu pokarmowego pszczoły, znajdujący się przed żołądkiem, oddzielony od niego zastawką. Służy jako rodzaj worka do zbierania i transportu nektaru z kwiatów do ula. Jeśli owad jest głodny, część zebranego nektaru przechodzi przez zawór otwierający do żołądka w celu naturalnego trawienia, ale większość dociera do ula. Wole może zawierać około 70 mg nektaru. Pszczoły miodne wypełniają żołądek w około 30 minut.
  • Po przybyciu do ula pasieki pszczoła robotnica w ulu pobiera trąbką nektar z wola pszczoły polnej. W procesie przenoszenia do nektaru dodawane są enzymy ze śliny tych owadów, które powodują, że miód zaczyna fermentować, zmieniając się w miód.

Oto jak pszczoła wytwarza miód:

Każda pszczoła robotnica w ulu zwraca małe porcje nektaru z wola na trąbkę i wciąga ją z powrotem. Enzym zawarty w ślinie pszczół (zwany inwertazą) rozkłada cukry złożone na proste (glukozę i fruktozę). Proces ten powtarza się około 240 razy. Aby przyspieszyć odparowywanie wilgoci, pszczoły aktywnie machają skrzydłami, tworząc ruch powietrza wewnątrz ula. Dlatego, gdy zbliżamy się do ula i słyszymy brzęczenie, pszczoły pracują nad miodem.

Odparowanie płynu ze sfermentowanego nektaru jest głównym warunkiem powstania miodu, którego zawartość wody musi wynosić poniżej 20% wagowych. W ten sposób za pomocą fermentacji i jednoczesnej redukcji zawartości wody nektar zamienia się w miód. Do wytworzenia 100 g miodu potrzebny jest nektar zebrany z około miliona kwiatów.

Syrop sacharozowy rozkłada się na fruktozę i glukozę, drugi jest następnie rozkładany na lotny nadtlenek wodoru i kwas glukonowy, różne skrobie w nektarze są rozkładane na prostsze węglowodany, takie jak maltoza. W tym procesie miód uzyskuje swoje główne wskaźniki: kwasowość, smak, kolor.

Po wyschnięciu pierwotny nektar zamienia się w miód pierwszego etapu, który wymaga dojrzewania i przechowywania. W tym celu umieszcza się go z żołądka pszczoły w komórce o strukturze plastra miodu, którą po napełnieniu komórki zatyka się woskiem, a pszczoły wykonują czynności kontrolne. Gdy miód dojrzewa pszczoły zajmują się transportowaniem nektaru do różnych komórek. W ten sposób pszczoła robi miód. Uzyskiwany produkt cechuje się gęstą konsystencją, posiada żółty kolor oraz słodki smak z nutką goryczy.

Gdzie kupować prawdziwy naturalny miód?

Naturalne miody pochodzące od pszczół można zakupić ze sprawdzonej wędrownej Pasieki Strzeczona. To nie tylko smaczna i słodka przekąska, ale produkt o wielu właściwościach zdrowotnych. Poza w/w rodzajami miodów, można nabyć miody wielokwiatowe z dodatkami takimi jak: żurawina, malina, imbirem, czarną porzeczką, rokitnikiem, miętą, pomarańczą, cytryną. Te składniki doskonale podkreślają smak miodu, dzięki czemu uzyskiwany jest nowy wymiar oraz właściwości odżywcze.  

Dlaczego pszczoły robią miód?

Miód uzyskuje się dzięki temu, że organizm pszczoły wydziela kilka enzymów, które pomagają rozkładać węglowodany zawarte w nektarze. W wolu miodowym nie ma enzymów, są one zawarte w ślinie, wraz z którą nektar wchodzi do wola i zaczyna się rozkładać. Miód jest podstawą żywienia całego ula, którego liczba osobników może sięgać nawet 350 rodzin pszczelich. Każdy rój zjada od kilkudziesięciu do 100 kilogramów miodu rocznie, a przez 1 produktywny dzień lotu ul jest w stanie zebrać 10-20 kg nektaru, z czego po przetworzeniu otrzymamy 5-10 kg miodu. Wraz z miodem pszczoły przynoszą do ula pyłek i przechowują go. Z jego grudek uzyskuje się pierzgę - źródło białka w żywieniu pszczół.

Większość pszczół wewnątrz ula żywi się miodem i pierzgą (samce trutni, młode, pszczoły robotnice i robotnice wewnątrz ula, które utrzymują w nim temperaturę). Wyjątkiem jest pszczoła matka, która składa jaja: odżywianie jej organizmu to głównie mleczko pszczele wydzielane przez specjalne gruczoły. Inne gruczoły pszczół wydzielają naturalny wosk, z którego budują plastry miodu i je uszczelniają. W ten sposób pszczoły pobierają i przetwarzają całą swoją dietę i cały materiał budowlany do utrzymania ula. Brak miodu może spowodować śmierć pszczół lub silne osłabienie po okresie zimowym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl