Miód na co pomaga? Wiele osób wie, że miód jest użyteczny, ale nie każdy wie, jakie właściwości działają, że tak jest. Miód pszczeli, którego korzyści znane są od czasów starożytnych, zawiera pierwiastki śladowe: jod, żelazo, potas, fosfor, magnez. A także kwas foliowy, witaminę B2 i B6. Miód ma również wspaniałe właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, jest w stanie dość szybko leczyć małe rany. Może być wspaniałym środkiem antyseptycznym. Ponadto miód jest idealny dla osób z wysokim cholesterolem.
Nawet dzieci wiedzą, że picie mleka z miodem jest dobre na przeziębienie. Każdy wie, że doskonale pomaga w niwelowaniu kaszlu i zatkanego nosa oraz w trawieniu. Miód pomaga osobom uprawiającym sport, ciężko uczącym się lub będącym w fazie rekonwalescencji. Jest w stanie pobudzić siły witalne i ukryte rezerwy do działania. Ponadto miód może wpłynąć na osobę, jeśli cierpi ona na bezsenność. Wszystkie te korzyści można uzyskać spożywając naturalny miód pochodzący z Pasieki Strzeczona położonej w województwie pomorskim.
Miód - na co pomaga?
Wiele kobiet wie, że najzdrowszy miód jest wspaniałym lekarzem medycyny estetycznej. Może być wprowadzony do różnych domowych maseczek. Przyczynia się do poprawy ukrwienia, nawilżenia i odmłodzenia skóry twarzy i ciała. Wiele firm używa go jako składnika swoich kremów do twarzy i rąk. Miód jest również dobry dla włosów, pomaga je poprawić, nadaje im piękny wygląd i ułatwia układanie. Wosk z miodu jest bardzo korzystny dla trawienia, ponieważ pomaga nawilżyć przewód pokarmowy. W niektórych przypadkach jest dodawany do różnych potraw, pomaga leczyć zaparcia.
Składając zamówienie na stronie Gospodarstwa Pasiecznego Strzeczona można być pewnym otrzymania miodu najwyższej jakości. Pszczoły pochodzą z wędrownej pasieki, dlatego z pozyskanego nektaru produkują najbardziej wartościowy miód: miód gryczany, miód akacjowy, miód lipowy, miód rzepakowy, miód wielokwiatowy, miód malinowy, miód faceliowy, miód nawłociowy, miód spadziowy, miód wrzosowy.
Miody - lipa, rzepak, gryka
Jest jedno pytanie - jaki miód z całej gamy odmian jest najskuteczniejszy na przeziębienia? Tutaj zarówno lekarze, jak i pszczelarze są tego samego zdania, najważniejsze, aby produkt był naturalny. Miód jest uznanym środkiem w leczeniu i profilaktyce przeziębień. Należy jednak pamiętać, że w żadnym wypadku nie jest to lek, jest to produkt, który jest dodatkiem do recept wydawanych przez lekarza. Jest przeciwwskazany dla alergików, natomiast dzieci mogą spożywać miód po ukończeniu pierwszego roku życia.
Miód lipowy – na co pomaga?
Ceniony jest za właściwości antybakteryjne, to podstawa w leczeniu przeziębienia, zapalenia oskrzeli, chorób układu moczowo-płciowego. Spożywając miód lipowy uda się bardzo szybko odzyskać siły po treningu, dotyczy to przede wszystkim: pływaków, gimnastyków, kolarzy, pomaga wzmacniać mięśnie po całym dniu pracy.
Miód rzepakowy – na co pomaga?
Przynosi wiele korzyści ponieważ dostarcza wigoru i siły. Wpływa prozdrowotnie w przypadku chorób układu krążenia i serca. Miód rzepakowy ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, moczopędne i bakteriobójcze, ma zdolność odmładzania organizmu.
Miód gryczany – na co pomaga?
Jest zawsze zalecany do stosowania w chorobach układu oddechowego: zapaleniu migdałków, katarze i grypie. Wynika z tego, że ma zdolność pozbycia się organizmu chorobotwórczych mikroorganizmów, ale także z faktu, że poprawia odporność organizmu. Produkt jest doskonałym lekiem przeciwdepresyjnym, działa uspokajająco, za jego pomocą można poprawić nastrój. Ponadto pomaga normalizować kwasowość przewodu pokarmowego, dlatego jest szeroko stosowany w leczeniu pacjentów z wrzodami. Ma zastosowanie w kosmetyce, dzięki czemu stosuje się do skóry, włosów, paznokci.
Rodzaje naturalnego miodu
Wiadomo, że smak, zapach, kolor i gęstość miodu bezpośrednio zależą od nektaru, który zbierane jest przez pszczoły. Nektar z kolei można zbierać z różnych roślin. Miód uzyskany z terytorium, na którym dominuje jeden rodzaj rośliny miododajnej, to tzw. jednokwiatowy, a otrzymywany z pędów kwitnących – wielokwiatowy. Przydatność i jakość miodu zależą tylko od doświadczenia pszczelarza i warunków środowiskowych, m.in. jakie rośliny miododajne rosną. Poza w/w rodzajami miodów w Pasiece Strzeczona można nabyć także: pierzgę pszczelarską, pyłek kwiatowy, propolis oraz miody smakowe np. z maliną, cytryną, miętą.
Przydatne właściwości miodu
W miodzie znaleziono szereg ważnych dla organizmu pierwiastków: magnez, żelazo, fosfor, mangan, potas, chlor, wapń. Jest również bogaty w witaminy. Na przykład zawiera witaminę B2, której potrzebujemy do regulacji funkcji rozrodczych i wzrostu, a także przydatne dla tarczycy, paznokci i skóry. Kwas nikotynowy który odgrywa znaczącą rolę w procesach zachodzących w organizmie: przyczynia się do wydalania cholesterolu, rozszerzania naczyń krwionośnych itp.
W dzisiejszych czasach wiele osób doświadcza dużego stresu i cierpi na nerwicę. Wiele środków uspokajających kupuje się w aptekach, większość z nich zawiera substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka i ma wiele skutków ubocznych. Czy można porównywać miód z tymi preparatami? Miód to naturalny i niezwykle przydatny produkt, który potrafi także ukoić i zrelaksować. Również miód jest polecany osobom cierpiącym na artretyzm, ponieważ dobrze łagodzi ból.
Jak i ile miodu można jeść?
Używając wszystkich produktów, trzeba znać miarę. To stwierdzenie jest prawdziwe również w sprawie miodu. Optymalna ilość dla osoby dorosłej to 2-3 łyżeczki dziennie. Dla dzieci wystarczą 1-2 łyżeczki, a dla niemowląt do roku podawania miodu w ogóle się nie poleca. Uważa się, że miód najlepiej spożywać półtorej godziny przed posiłkiem lub trzy godziny po jedzeniu, ponieważ wtedy miód jest lepiej wchłaniany przez organizm i daje mu jak najwięcej użytecznych substancji. Ponadto, dla wzmocnienia efektu, miód należy spożywać regularnie przez co najmniej dwa miesiące.